Interiéry HOPA

Jak vybrat podložku pod plovoucí podlahu?

personKamil Šenk

Při výběru nové podlahy mnoho lidí věnuje veškerou pozornost pouze dekoru a materiálu samotné krytiny. Důležitou, avšak často opomíjenou součástí je správná podložka pod plovoucí podlahu. Právě ona vám totiž významně ovlivní výslednou kvalitu podlahy. V tomto článku si proto přehledně vysvětlíme, podle čeho vybírat podložku pod plovoucí podlahu, a na co si dát pozor, aby vaše nová podlaha dlouho sloužila a dobře vypadala.

Proč je podložka pod plovoucí podlahu důležitá?

  • vyrovnává drobné nerovnosti podkladu
  • tlumí kročejový a prostorový hluk
  • zlepšuje tepelně-izolační vlastnosti podlahy
  • chrání zámkový systém plovoucí podlahy před poškozením
  • v případě podlahového vytápění pomáhá správnému rozvodu tepla

Jaké otázky si položit před výběrem?

Při výběru konkrétní podložky je potřeba znát několik základních údajů:

Jaký typ plovoucí podlahy pokládáte?

Podložka pod laminátové podlahy se může lišit od té, která je určena pod podlahu vinylovou či dřevěnou. Každý materiál má odlišné nároky na tlakové zatížení, tlumení zvuku i voděodolnost.

Do jakého prostoru chcete plovoucí podlahu pokládat?

Pokud pokládáte dřevěnou nebo laminátovou podlahu v kuchyni či suterénu, kde hrozí vzlínání vlhkosti, použijte izolační podložku. Naopak na podlahu nad garáží, kde je sucho, ale chladno a hlučněji, se hodí spíše korková podložka s tepelnou a zvukovou izolací - třeba ve 2mm tloušťce a šířce 1 m. Na prkennou podlahu s přechody a spárami je zase ideální použít dřevovláknitou desku.

Máte podlahové vytápění?

Pokud ano, zvolte podložku s nízkým tepelným odporem, která umožní průchod tepla. Nevhodná podložka vám může výrazně snížit účinnost topení.

Je podkladová plocha rovná a suchá?

V případě větších nerovností nebo vyšší vlhkosti je potřeba sáhnout po podložce s lepšími vyrovnávacími či parotěsnými vlastnostmi. Nicméně mnohem lépe uděláte, když si podklad nejprve správně připravíte a vyrovnáte, například samonivelační stěrkou.

Chcete tlumit hluk?

Pokud bydlíte v patrovém domě nebo panelovém bytě, kde je přenos hluku mezi místnostmi častým problémem, vyberte podložku s výbornými akustickými vlastnostmi.

Přehled nejběžnějších materiálů podložek

Polyetylen (PE) - pěnová podložka

Cenově dostupná varianta, která se hodí pod laminátové podlahy. Nabízí základní úroveň tlumení hluku a vyrovnání podkladu, avšak není vhodná pro vysokou zátěž ani podlahové topení.

Extrudovaný polystyren (XPS)

Tuhý a dobře izolační materiál, vhodný pro laminátové i dřevěné podlahy. Dobře vyrovnává nerovnosti, má však vyšší tepelný odpor, a proto se nehodí k podlahovému topení.

Podložky s integrovanou parozábranou

Ideální do prostor se zvýšenou vlhkostí nebo tam, kde není možné položit parotěsnou fólii zvlášť. Chrání podlahu před vlhkostí z podkladu.

Korek

Přírodní materiál s výbornými akustickými a izolačními vlastnostmi. Hodí se zejména pod dřevěné podlahy a tam, kde je kladen důraz na ekologii a dlouhou životnost.

Podložky z minerálních směsí

Vysoce odolné podložky, které vynikají svou pevností, nízkým tepelným odporem i výbornou akustikou. Jsou ideální pro náročné provozy i podlahy s podlahovým topením.

Na co si dát pozor při pokládce?

  • Podklad musí být suchý, čistý a rovný.
  • U betonových podkladů je vhodné použít parotěsnou fólii, pokud ji podložka neobsahuje.
  • Podložky se pokládají bez překryvu a jednotlivé pásy se spojují lepicí páskou.
  • Pokud kombinujete více materiálů, vždy se řiďte doporučením výrobce konkrétní podlahy.

Nebojte se investovat do kvalitní podložky, která bude odpovídat typu vaší podlahy, způsobu vytápění i konkrétním podmínkám v místnosti.

V naší nabídce najdete široký výběr podložek vhodných pod různé druhy plovoucích podlah. Pokud si nevíte rady, jakou podložku vybrat, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme s výběrem té pravé, která bude dokonale ladit s vašimi požadavky i typem vaší podlahy.

 

Přejít na podložky pod plovoucí podlahu

Rubriky článků:

Radíme

Radíme