Interiéry HOPA

Jak se starat o plastové parapety a jak je čistit

personKamil Šenk 15.2.2023

Parapety patří mezi běžnou součást každé domácnosti. Mají nejen praktickou, ale také estetickou funkci, často slouží jako odkládací prostor pro rostliny či jako polička na knížky. Při běžném používání se ale parapety zanesou nečistotami a je potřeba je pravidelně čistit. V dnešním článku se podíváme na to, jaké jsou efektivní postupy pro mytí parapetů, abyste je měli zase jako nové.

Jedlá soda a ocet dělají divy

Zřejmě v každé domácnosti najdete univerzální pomocníky nejen do kuchyně, ale také na úklid. Řeč je o jedlé sodě a octu. Obě přísady stojí pár korun, díky svým vlastnostem ale často předčí i drahé čisticí prostředky. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí, nemusíte se bát, že byste se nadýchali toxických výparů nebo se při jejich požití otrávili.

Jedlou sodu smíchejte s trochou vody tak, aby měla konzistenci pasty a poté s ní začněte parapet zvolna čistit. Použít k tomu můžete kartáč nebo hadřík, v případě hlubokých nečistot můžete nechat sodu několik minut působit. Následně parapet omyjte čistou vodou a otřete dosucha.

K čištění můžete využít také ocet – jednoduše do něj namočte houbičku a parapet vydrhněte. Vůně sice není nic moc, ale výsledek se velmi rychle objeví. Následně nezapomeňte parapet omýt čistou vodou, abyste z něj odstranili všechen ocet.

Bělidlo nebo mýdlo na praní? Proč ne!

U zažraných nečistot, u kterých nepomohl ocet ani jedlá soda můžete sáhnout po těžším kalibru. Pokud máte klasické bílé plastové parapety, zkuste na ně použít bělidlo naředěné s vodou. Stačí do směsi pak namočit houbičku a aplikovat na parapet. Pozor – bělidlo leptá pokožku, vždy proto používejte ochranné rukavice.

Na pomoc si můžete přizvat také mýdlo na praní, které v sobě má látky, pomocí nichž bude váš plastový parapet zase jako nový. Stačí ho trochu nastrouhat do vlažné vody, do té namočit houbičku a parapet s ní vyčistit. Pak už jen opláchněte čistou vodou a voilà – parapet je krásně čistý!

Speciální čisticí ubrousky na plast

Vyzkoušet můžete také speciální čisticí ubrousky, které jsou určené pro čistění plastů. Jsou napuštěné speciálními látkami, díky nimž špínu z parapetů vyčistíte raz dva. Je výhoda, že dané ubrousky můžete použít i na další plastové věci ve svém domě – například kryty kuchyňských spotřebičů apod.

Pokud se o své plastové parapety budete pravidelně starat, budou vám prokazovat službu dlouhá léta bez toho, aniž by jim časté používání ubíralo na estetické kráse. A pokud jste právě ve fázi vybírání těch správných parapetů, prohlédněte si naši nabídku. Jistě ji vyberete ty pravé pro vás.

 

Přejít na venkovní parapety

Rubriky článků:

Radíme

Radíme