Interiéry HOPA

Plastové versus dřevěné obklady

personKamil Šenk 28.4.2023

Obklady mají zásadní vliv na vzhled a funkčnost našich domovů, kanceláří či veřejných budov. Nejčastěji používanými materiály pro jejich výrobu jsou dřevo a plast. Každý z nich má své plusy i minusy. Jak k výběru přistupovat a podle čeho vybírat? Poradíme vám.

Aby dlouho vydržely

Dřevo je přírodní materiál, který něco vydrží. Ale ne tolik jako plast. Plastové obklady jsou mnohem odolnější než dřevěné. Zatímco dřevěné obklady mohou podléhat hnilobě, napadení škůdci a praskání, plastové obklady zůstávají dlouhodobě bez poškození a jako nové. Navíc je údržba plastových obkladů jednoduchá, stačí teplá voda, mýdlo a houba pro jejich účinné vyčištění. Dřevěné obklady vyžadují pravidelnější a náročnější údržbu, například natírání a impregnaci.

Důležitým aspektem je jistě i ekologie, která nahrává dřevěným obkladům. Dnešní plastové obklady jsou ale mnohem udržitelnější než jejich předchůdci. Často jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů a jsou zároveň 100% recyklovatelné.

Aby dobře vypadaly

Někteří lidé mohou namítat, že plastové obklady nevypadají tak hezky jako dřevěné. Současné plastové obklady však mohou být od dřevěných téměř k nerozeznání. S výběrem mnoha různých barev, textur a stylů snadno napodobí vzhled dřeva, kamene nebo cihel. Nabídka plastových obkladů je tedy velmi pestrá a lze je zařadit do různých interiérů, zatímco dřevěné obklady tak širokou škálu dezénů nenabízejí.

Aby nestály moc peněz

Plastové obklady bývají často levnější než dřevěné, což je pro mnohé zákazníky důležitým faktorem při rozhodování. Nižší pořizovací cena plastových obkladů, spolu s nízkými náklady na údržbu, představuje ekonomicky efektivnější volbu.

Na základě uvedených argumentů je zřejmé, že plastové obklady mají oproti dřevěným obkladům několik nesporných výhod. Odolnost, udržitelnost, estetická hodnota a ekonomická efektivnost jsou důvody, proč jsou plastové obklady preferovanou volbou pro ty, kdo hledají dlouhodobě spolehlivý a esteticky atraktivní materiál.

Shrňme si informace

Plastové obklady jsou levnější než dřevěné a jsou snadno udržovatelné, protože jsou voděodolné a nevyžadují žádnou další údržbu. Jsou také méně náchylné k poškození než dřevěné obklady a snadno se instalují. Plastové obklady dnes můžete mít i v designu dřeva.

Už máte jasno? Pusťte se do dalšího projektu a pomocí plastových obkladů mu dodejte styl a moderní vzhled. Potřebujete pomoc s výběrem? Ozvěte se nám, rádi pomůžeme.

 

Přejít na plastové obklady

Rubriky článků:

Radíme

Radíme